Image result for ‫تجربیات معلم کودکان استثنایی‬‎


وظایف معلم کودکان خاص
 کار معلم کودکان خاص آموزش به بچه هایی است که دارای مشکلات زیر هستند : اختلال در یادگیری ناتوانایی های جسمانی نقص شنوایی یا بینایی مشکلات عاطفی و رفتاری وظایف معلم کودکان استثنایی (خاص) عبارتند از : آموزش دروس متناسب با توانایی ها و نیازهای دانش آموزان خاص تلاش برای شناخت و کشف توانایی ها و استعدادهای بالقوه دانش آموزان خاص ایجاد ارتباط نزدیک و دوستی با دانش آموزان کم توان یا ناتوان کمک به دانش آموزان در افزایش اعتماد به نفس، کسب استقلال و بهبود توانایی ها نمره دهی و ارزیابی دانش آموزان استفاده از ابزارهای کمک آموزشی مناسب و روش های تمرین متنوع در کلاس همکاری با سایر متخصصان مانند پزشکان، گفتار درمان ها و یا روانشناسان آموزشی صحبت با والدین در خصوص روند پیشرفت فرزندانشان و راهنمایی آنها برای داشتن رفتاری مناسب با بچه ها مهارت و دانش مورد نیاز علاقه فراوان به آموزش بچه ها به خصوص دانش آموزان خاص مهارت ارتباطی عالی برای ایجاد ارتباط مناسب با دانش آموزان، والدین و... خلاقیت و تسلط بر روش ها و فنون مختلف آموزشی توانایی کار تیمی همراه با داشتن ابتکار عمل توانایی مدیریت کلاس ها و برخورد مناسب با رفتارهای نابهنجار همکاری در مراقبت شخصی از دانش آموزان خاص در صورت لزوم صبر زیاد و خوش خلقی تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل علاقه مندان این شغل می توانند برای کسب دانش و مهارت لازم به صورت تخصصی در سطح کارشناسی در رشته های روانشناسی آموزش کودکان استثنایی، علوم تربیتی گرایش های آموزش و پرورش کودکان استثنایی و آموزش و پرورش کودکان عقب مانده ذهنی و در سطح کارشناسی ارشد در رشته روان شناسی و آموزش کودکان استثنایی در دانشگاه های کشور تحصیل کنند. البته در برخی موارد معلمانی هستند که در رشته های دیگر تحصیل کرده اند اما به دلیل علاقه ای که به آموزش کودکان خاص دارند، به این شغل روی آورده اند.
 بازارکار و آینده شغلی معلم کودکان خاص در جهان :
 وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است : آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام در این شغل بین سال های 2012 تا 2022 در رده های مختلف رشد متفاوتی داشته ولی متوسط رشد آنها حدود 6 درصد خواهد بود. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل 11 درصد می باشد. استرالیا - در بازه زمانی 5 سال گذشته میزان استخدام در این شغل رشد 39.1 درصدی داشته و رشد زیادی در آینده برای آن پیش بینی شده است.
میزان درآمد معلم کودکان خاص در جهان:
 میزان درآمد این شغل در برخی کشورهای جهان عبارتند از : آمریکا - متوسط درآمد سالانه در رده های مختلف،متفاوت است ولی میانگین آنها 53.000 دلار (برای همه مشاغل 33.840 دلار) در سال 2010 و مطابق با آخرین آمارهای سال 2013، حدود 55.100 دلار بوده است. استرالیا - متوسط درآمد سالانه در این شغل حدود 62.500 دلار استرالیا( قبل از کسر مالیات) می باشد. انگلستان - متوسط درآمد سالانه در این شغل بین 33.000 تا 48.000 دلار می باشد.
بازارکار، درآمد و آینده شغلی معلم کودکان خاص در ایران:
 متأسفانه سالهاست که آمار و اطلاعات شفاف و دقیقی در خصوص جزئیات مشاغل در ایران منتشر نمی شود و دستگاههای مسؤول نیز غالباً نسبت به ارایه آمار مورد نیاز به ویژه آن دسته از اطلاعاتی که در زمینه مشاوره شغلی و هدایت تحصیلی مفیدند، واکنش درخور توجهی نشان نمی دهند. از این رو تیم کارشناسی مسیر ایرانی با هدف رفع نیاز علاقه مندان و ایجاد الگویی برای اطلاع رسانی، اقدام به تدوین اطلاعات از مراجع مختلف نموده و ضمن بررسی اطلاعات موجود، نسبت به حذف موارد نامعتبر و افزودن تحلیل های ممکن، اقدام کرده است.
اکنون نسخه اولیه راهنمای اطلاعات شغلی بازار کار ایران برای این شغل در دسترس شماست. امیدواریم با دریافت نظرات اساتید و صاحبنظران ارجمند و رفع نواقص موجود، بتوانیم روز به روز بر کیفیت و کمیت این اطلاعات بیفزاییم و به سهم خود یاریگر دوستان و همراهان عزیز باشیم. شخصیت های مناسب این شغل در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و ... برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد.
شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند. به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.
کلمات کلیدی مرتبط: استخدام تعمیرکار موبایل , تکنسین برق در شهر ری , استخدام حسابدار تهران , اصفهان تایپیست مخصوص پزشکان , آگهی استخدام روانپزشک , خیاط استخدام در بندرعباس , آگهی استخدام تایپیست , آشپز منطقه پنج , تعمیرکار لوازم اداری , استخدام روانشناس منطقه 21 ,